ENERGIA WODNA
Energia wodna - Na Ziemi mamy około 1,4 mld km3 wody! To potężne zasoby, można też rzec, że to swoisty magazyn energii. Energię pochodzącą z wody i praw fizyki można zdobywać na kilka sposobów. Energia wspominanej wody na energię elektryczną zamieniana jest w różnego rodzaju elektrowniach wodnych. W ten sposób wykorzystuje się siłę spadku wody (jak w słynnej elektrowni Edgara Hoovera), są też technologie pozwalające czerpać energię z wody za sprawą pływów i fal morskich, oraz wykorzystywać różnicę temperatur wód (elektrownie maretermiczne).
Wszelkiego rodzaju ruchu wody wykorzystywane są do napędzania wielkich turbin wodnych, te natomiast zamieniają prace mechaniczną na energię elektryczną. Szacuje się, że 20% wykorzystywanej na świecie energii pochodzi właśnie z elektrowni wodnych.
Niewątpliwie w wodzie wciąż jest duży potencjał. O ile same paliwa kopalniane niebawem ulegną wyczerpaniu, to woda wciąż na naszej planecie będzie i nadal będzie można wykorzystywać jej siłę. Dlatego energię wodną zalicza się do grupy odnawialnych źródeł energii. Niestety nie każde państwa naszego świata mają możliwości ku temu, by korzystać z energii tkwiącej w wodzie.
KOMENTARZE
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
OCENY
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
CIEKAWOSTKI
Czy wiesz, że ...?

Energia wiatru może być uznawana za formę energii Słońca, bowiem to właśnie promieniowanie słoneczne powoduje powstawanie wiatrów.

LOSOWE ZDJĘCIA