ELEKTROWNIA JĄDROWA
Elektrownia jądrowa to obiekt zajmujący się uzyskiwaniem na skalę przemysłową energii pochodzącej z rozszczepienia ciężkich pierwiastków chemicznych – najczęściej uranu dodatkowo wzbogacanego w izotop U-235.
Trzeba nam w tym miejscu wiedzieć, że elektrownia jądrowa jest rodzajem elektrowni kondensacyjnej. Tutaj również wytwarzana jest energia elektryczna za pomocą paliwa – podobnie jak elektrownie zasilane węglem, ropą czy paliwami biologicznymi. W tym wypadku jednak mówimy o wysoce radioaktywnym uranie. W reaktorze jądrowym zachodzi łańcuchowa reakcja rozszczepienia atomu. Powstaje wówczas ciepło, które doprowadza do zagotowania wody w zbiorniku reaktora. I w takim przypadku ogrzana woda przekształca się w parę, ta z kolei napędza turbinę, a generator podłączony do wspomnianej turbiny zamienia energię mechaniczną w energię elektryczną.
W przypadku elektrowni jądrowych muszą być zachowane dużo większe środki bezpieczeństwa, niźli w przypadku tradycyjnej elektrowni kondensacyjnej. Chodzi tutaj o to, by zapobiec ewentualnym wyciekom, te ze względu na swoją wysoka radioaktywność są śmiertelnym zagrożeniem dla środowiska i życia człowieka.
Warto też poznać ideę i historię elektrowni jądrowych. Pierwszy taki obiekt powstał w 1954 roku w Obińsku (dzisiejsza Rosja), wtedy jednak nie chodziło o produkcję energii elektrycznej, ale o wzbogacanie uranu do broni atomowej. Dziś coraz więcej krajów na nowo interesuje się budowaniem bloków z reaktorami jądrowymi. Chodzi tutaj o efektywność i zasoby paliw kopalnianych, których na Ziemi jest już stosunkowo niewiele. Szacuje się za to, że uranu starczy, by zapewnić ludzkości energię elektryczna na wiele tysięcy lat. 1 kilogram uranu równoważy 3000 ton węgla.
KOMENTARZE
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
OCENY
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
CIEKAWOSTKI
Czy wiesz, że ...?

Szacuje się, że polskie zasoby węgla przy rosnącym zapotrzebowaniu na energię starczą na 38-40 lat.

LOSOWE ZDJĘCIA