ELEKTROWNIA WODNA
Elektrownia wodna zamienia energię spadku wody w energię elektryczną. Zasada działania jest stosunkowo prosta – tamy zatrzymują wodę w zbiornikach, aby podnieść jej wysokość tak bardzo, by wysokość z jakiej będzie spadała wytworzyła pożądaną siłę. Woda, która spada z dużą prędkością na niższy poziom wpada do turbiny i uderzając o łopaty tego mechanizmu obraca go zasilając generator. Generator przetwarza otrzymaną energię mechaniczną wody w energię elektryczną i przesyła ją do transformatora, ten z kolei reguluje napięcie prądu, aby te było odpowiednie dla zasilanej sieci energetycznej.
Same w sobie elektrownie wodne dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: duże i małe. Sam ten podział ma ogromne znaczenie dla samej ekologii i określenia danego obiektu mianem konwencjonalnego Małe elektrownie wodne dające moc nie większą jak 5 MW traktuje się jako obiekty niekonwencjonalne. Ich działanie ma niewielki wpływ na degradację środowiska naturalnego, stąd tez w przypadku małych elektrowni wodnych często daje się słyszeć określenia związane z ekologią i odnawialnością źródła energii.
Duże elektrownie wodne dość mocno ingerują w środowisko. Często przy takich obiektach powstają ogromne tamy podnoszące poziom wody, często nawet ja magazynują. Ekolodzy nie są przychylni takim dużym elektrowniom, mimo to są one bardzo rozpowszechnione na świecie, 20% energii elektrycznej pochodzi z takich właśnie obiektów. O tym w jaki sposób duże elektrownie wodne degradują środowisko może posłużyć przykład obiektu o nazwie Asuanie (Egipt) umiejscowionego na Nilu. Tam osady z górnego części rzeki (stanowiące od tysięcy lat istotny czynnik umożliwiający uprawę rolną w delcie Nilu) przestały przepływać przez tamę. Nie dość, że traci na tym egipskie rolnictwo, to w dodatku co kilka lat należy zbiornik przy tamie pogłębiać na skutek dużego osiadania mułu
Inny podział elektrowni wodnych to podział na:

* elektrownie przepływowe – produkują energię elektryczną
* elektrownie szczytowo-pompowe – służą zazwyczaj magazynowaniu energii elektrycznej wyprodukowanej w inny sposób
KOMENTARZE
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
OCENY
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
CIEKAWOSTKI
Czy wiesz, że ...?

Od około 30 lat głównym światowym producentem stosowanego jako paliwo napędowe etanolu jest Brazylia kraj, w którym na szeroka skalę uprawia się wykorzystywaną do produkcji etanolu trzcinę cukrową.

LOSOWE ZDJĘCIA