ELEKTROWNIA SłONECZNA
Elektrownia słoneczna - Słońce to największe źródło energii dla Ziemi. Przed milionami lat energia słońca, która docierała do naszej planety zamieniała się w węgiel, ropę naftową, gaz ziemny i wiele innych surowców służących nam dziś jako paliwo zasilające konwencjonalne elektrownie. Dzięki słońcu dysponujemy także energią jaką niesie ze sobą wiatr, czy fale morskie – a więc tak zwaną energię pływów. Z myślą o zasobach naturalnych, które zaczynają się kończyć ludzkość zaczęła szukać sposobów na bezpośrednie wykorzystanie energii słonecznej i zamianę jej na energię elektryczną.
Elektrownie słoneczne to przede wszystkim ogniwa fotowoltaiczne przekształcające energię słoneczną w elektryczną. Samo ogniwo pracuje na zasadzie zjawiska fotowoltaicznego, polega ono na powstaniu siły elektromotorycznej pod wpływem promieniowania świetlnego. Uważa się to zjawisko za fotoelektryczne wewnętrznie.
Zasada działania ogniw fotowoltaicznych jest stosunkowo prosta. Ogniwa działające w oparciu o zjawisku fotoelektrycznym przechwytują ładunki energii słonecznej po czym rozdzielają je i tworzą prąd elektryczny przepływający między przeciwnymi biegunami. Jedno ogniwo nie jest w stanie wyprodukować ładunku elektrycznego o dużej mocy, dlatego też by wykorzystywać energię słoneczną musimy korzystać z całych baterii takich ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa słoneczne nie wymagają szczególnej konserwacji poza czyszczeniem, są w zasadzie niezawodne – co jest ich ogromną zaletą. Niestety nie są one wydajne. Elektrownie słoneczne zajmują bardzo dużo miejsca, toteż zawsze oddalone są od wielkich aglomeracji miejskich (ze względu na zagospodarowanie przestrzenne). Być może niedługo się to zmieni za sprawą ogniw polimerowych, nad którymi pracuje New Jersey Institute of Technology. Ogniwa te składać się będą z nanorurek, mają być mniejsze i dużo tańsze w produkcji niźli obecnie używane ogniwa krzemowe.
Elektrownie słoneczne idealne sprawdzają się dla pojedynczych domów zbudowanych w miejscach trudno dostępnych. Wtedy nie ma aż tak dużego zapotrzebowania na energię elektryczną, toteż zbudowanie elektrowni słonecznej opłaca się bardziej, niż budowanie tradycyjnej sieci elektrycznej.
KOMENTARZE
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
OCENY
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
CIEKAWOSTKI
Czy wiesz, że ...?

Satelity zasilane są minielektrowniami słonecznymi, dodatkowo wyposażone są w baterie magazynujące nadwyżki energii. Wszystko to dlatego, że transport tradycyjnych paliw na orbitę Ziemi byłby zbyt kosztowny.

LOSOWE ZDJĘCIA