ELEKTROWNIE WIATROWE
Elektrownie wiatrowe (farmy wiatrowe) są elektrowniami stosunkowo mało wydajnymi. Podobnie jak i ogniwa fotowoltaiczne nie wytwarzają dużych mocy. By uzyskać 1 megawat mocy skrzydło wirnika jednej turbiny wiatrowej musi mieć minimum 50 metrów długości. Przypomnimy, że przeciętna elektrownia konwencjonalna produkuje moc rzędu 1 GW (1000 megawatów), samo zastąpienie takiej elektrowni farmą wiatrową wiązałoby się z wybudowaniem 1000 wiatraków! Zważywszy, że nie zawsze mamy wiatr i że nie zawsze takie elektrownie pracują (szacuje się, że od 1500 do 2000 godzin rocznie), to porównywalną moc do konwencjonalnej elektrowni mogłoby wyprodukować minimum 3 tysiące wiatraków.
Oczywiście elektrowni wiatrowych budowanych na taką skalę nie ma i prawdopodobnie nie będzie. Farmy wiatrowe doskonale sprawdzają się w miejscach bardziej oddalonych od głównych sieci energetycznych jako generatory prądu dla pojedynczych domostw nie potrzebujących dużych zasobów energii elektrycznej.
Zasada działania elektrowni wiatrowej jest stosunkowo prosta. Wiejący wiatr napędza łopaty wiatraka zmuszając do pracy wirnik. Ten obracając się pozwala generatorowi wytworzyć energię elektryczną, która przekazywana jest do transformatora. Ten z kolei zamienia energię o niskim napięciu w energie elektryczną o potrzebnym napięciu. Następnie prąd przekazywany jest do sieci elektrycznej zasilające gospodarstwa domowe.

Elektrownie wiatrowe to bodajże najbardziej niepewny sposób pozyskiwania energii elektrycznej. Składają się na to trzy ważne elementy:
* nieprzychylność lokalnych społeczności (wiatraki szpecą krajobraz)
* farmy wiatrowe niszczą trasy ptasich wędrówek stając się zagrożeniem dla niektórych gatunków wędrownych
* mała wydajność
KOMENTARZE
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
OCENY
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
CIEKAWOSTKI
Czy wiesz, że ...?

Źródła energii w elektrowniach cieplnych są nieodnawialne, więc w końcu ulegną wyczerpaniu. Paliw kopalnianych może zabraknąć na Ziemi już za 50 lat.

LOSOWE ZDJĘCIA