ELEKTROWNIA KONDENSACYJNA
Elektrownia kondensacyjna to nic innego, jak elektrownia cieplna działająca na zasadzie termodynamicznego obiegu Rankine`a. To zjawisko, w którym zachodzi parowanie i skraplanie. Wydaje się to być wielce skomplikowane, ale tak wcale nie jest. Elektrownia kondensacyjna to przeciwieństwo elektrowni cieplnej. Tutaj bowiem w wyniku pracy wszystkich urządzeń otrzymujemy produkt w postaci energii elektrycznej, dość charakterystyczną cechą elektrowni kondensacyjnych jest fakt, że całe ciepło wytworzone przez parę wodną w turbinie parowej jest tracone wobec całego układu termodynamicznego. W skrócie – ciepło nie jest w żaden sposób wykorzystywane.
Wymienia się cztery podstawowe procesy zachodzące w elektrowniach kondensacyjnych:

* proces izentropowego (adiabatycznego) rozprężania pary w turbinie
* proces izobarycznego skroplenia rozprężonej pary (oddanie ciepła)
* izochorycznego, czyli pompowania skropliny w pompie
* izobarycznego polegającego na podgrzewania wody (lub innej cieczy, z tym że najczęściej jest to woda), jej odparowania a następnie przegrzewania powstałej pary.

Aby dobrze zrozumieć zasadę działania elektrowni kondensacyjnych należy poznać ideę i zasadę pracy samych turbin parowych, nazywanych turbinami kondensacyjnymi. To najważniejsza maszyna napędzającą generatory elektryczne (zamieniające energię mechaniczną na energię elektryczną). Turbiny parowe (kondensacyjne) są bardzo często spotykane w polskiej energetyce. Oprócz turbin kondensacyjnych występują też turbiny przeciwprężne, te jednak stosuje się w elektrociepłowniach.
Warto w tym miejscu dodać, że elektrownie kondensacyjne mogą być zasilane rozmaitymi rodzajami paliw. Najczęściej stosowanymi paliwami są: uran, węgiel, ropa i biopaliwami (m. in. biogaz, drewno, trociny, słoma, wierzba energetyczna). Jednym z rodzajów elektrowni kondensacyjnych są elektrownie atomowe. Chodzi tutaj oczywiście o to, aby produkowały energię elektryczną w najbardziej efektywny sposób.
KOMENTARZE
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
OCENY
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
CIEKAWOSTKI
Czy wiesz, że ...?

Szacuje się, że polskie zasoby węgla przy rosnącym zapotrzebowaniu na energię starczą na 38-40 lat.

LOSOWE ZDJĘCIA