ELEKTROWNIA MAREMOTORYCZNA
Elektrownia maremotoryczna ma wiele nazw, jedni określają ja mianem elektrownią fal morskich, jeszcze inni nazywają ja elektrownią falowo-wodną. Jakkolwiek by jej jednak nie nazwać, to trzeba wiedzieć, że to niezwykle ciekawa technologia pozwalająca na uzyskanie energii elektrycznej bez degradacji środowiska. Przy tym tym samo „paliwo”, czyli ruch wód jest niewyczerpywalnym motorem napędowych tych elektrowni.
Elektrownie maremotoryczne są elektrowniami wydajnymi, niestety wciąż nie opracowano idealnego projektu pozwalającego na maksymalne wykorzystanie fal morskich do produkcji energii elektrycznej. Jednym z testowanych pomysłów jest tak zwany pływak. Swoim wyglądem przypomina on nieco poziomo ułożone urządzenie sterujące, które w miarę falowania wody poruszany jest w górę i w dół. Ten ruch sprawia, że woda znajdująca się pod ciśnieniem wpada na turbinę zasilającą generator. Ten ostatni natomiast zamienia pracę mechaniczną w energię elektryczną i przekazuje ją do transformatora.
Innym rozwiązaniem testowanym w elektrowniach maremotorycznych jest technologia wpół zanurzonej w wodzie komory. Specjalnie uszczelnione pomieszczenie wypełnione jest do pewnej wysokości wodą (poziom wody uzależniony od umiejscowienia elektrowni), ponad powierzchnią wody znajduje się powietrze i gdy tylko przechodzi przez komorę fala, to poziom wody się podnosi zmuszając powietrze do ruch napędzającego turbinę. Sama turbina wodna połączona jest z generatorem zamieniającym pracę wirnika na energię elektryczną.

Ze względu na umiejscowienie elektrownie maremotoryczne dzielimy je na:

* nadbrzeżne
* przybrzeżne – znajdują się najczęściej w zatokach mórz (od 10 do 20 metrów głębokości)
* morskie – usytuowane na dnie morza (ponad 40 metrów głębokości)

Ze względu na wykorzystywane technologie prądotwórcze elektrownie maremotoryczne dzielimy je na:

* turbiny wodne napędzane ruchem wody
* turbiny powietrzne działające na zasadzie ruchów powietrza wywołanych zmianą poziomu wody
KOMENTARZE
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
OCENY
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
CIEKAWOSTKI
Czy wiesz, że ...?

Thomas Edison wiele lat poświecił energii elektrycznej. Pierwsza sprawnie świecącą żarówkę wynalazł on w 1879 roku. Żarnik wykonany ze zwęglonej nici mógł świecić zaledwie 40 godzin bez przerwy.

LOSOWE ZDJĘCIA