ELEKTROWNIA GEOTERMICZNA
Elektrownia geotermiczna jest jednym z najbardziej interesujących rozwiązań umożliwiających wytwarzanie energii elektrycznej zgodnie z kanonami ekologicznymi. Sama geotermia jest uważana za jeden z rodzajów odnawialnych źródeł energii.
Sama praca elektrowni geotermicznej polega na wykorzystaniu naturalnego ciepła pochodzącego z wnętrza Ziemi. Można takie obiekty budować w każdym miejscu na naszej planecie, w których pod powierzchnią ziemi występują na dużych głębokościach skały wodoprzepuszczalne. Oczywiście w zależności od regionu konstrukcje takie będą wymagały większych nakładów finansowych. Za każdym razem trzeba będzie się wszak dowiercić aż do gorących skał, które będą w stanie ogrzać wpuszczaną w głąb Ziemi zimną wodę (te znajdują się na różnych głębokościach). Nie jest żadną tajemnicą, że najlepsze efekty osiąga się w tych zakątkach świata, które są aktywne sejsmicznie i wulkanicznie. Nie mniej nawet w Polsce wznoszenie elektrowni geotermicznych jest możliwe, takie można spotkać w regionach podhalańskich.
Działanie elektrowni geotermicznych to nic innego jak wykorzystywanie systemu hydrotermicznego wysokotemperaturowego. W głąb Ziemi (na gorące skały) wpuszczana jest zimna woda, która podgrzana ciepłem wewnętrznym ziemi zamienia się w parę. W takiej postaci powraca do elektrowni, gdzie wprawia w ruch turbinę gazową. Proces ten specjalnie nie różni się niczym od pracy konwencjonalnych elektrowni parowych. Jedyną innowacją w elektrowniach geotermicznych jest to, że para zanim dostanie się do turbiny parowej musi przejść przez oddzielacz wody i separator związków chemicznych celem oczyszczenia pary i wody ze szkodliwych związków chemicznych. Para wodna powracająca do elektrowni z wnętrza ziemi jest skażona siarkowodorem i dużymi ilościami dwutlenku węgla. Woda natomiast zanieczyszczone jest sodem, potasem i rożnego rodzaju chlorkami. Taka oczyszczona para wypychana jest na turbinę parową – przypomina to nieco strzelający gejzer, który napędzając wirnik wytwarza siłę mechaniczną, ta z kolei jest przekształcana na energię elektryczną.
Niekiedy elektrownie geotermiczne prócz energii elektrycznej wykorzystują także samo ciepło, które przekazywane jest do sieci miejskiego ogrzewania.
KOMENTARZE
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
OCENY
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
CIEKAWOSTKI
Czy wiesz, że ...?

40% elektrowni wiatrowych znajduje się w Niemczech.

LOSOWE ZDJĘCIA