ELEKTROWNIE PłYWóW
Elektrownie pływów są najrzadziej spotykanymi elektrowniami na świecie. Praca takiej elektrowni nie różni się niczym od pracy konwencjonalnej elektrowni wodnej. Cechą charakterystyczną takich budowli jest fakt, że elektrownie pływów budowane są nad brzegami morza i łączą otwarte akweny wodne ze sztucznie stworzonymi basenami i rozlewiskami wodnymi. Pracują dzięki przypływom i odpływom morza (bądź oceanu). Oczywiście wszytko to jak wiemy spowodowane jest ruchem obrotowym Ziemi oraz przyciąganiem grawitacyjnym Księżyca i Słońca. Siła pływów pomiędzy morzem a sztucznymi basenami obraca turbiną, ta z kolei jest połączona z generatorem przekształcającym prace mechaniczną na energię elektryczną. Znanych jest kilka budowli, które wykorzystują energię pływów ujścia rzek. Jedną z takich jest elektrownia położona we Francji nad rzeką Rance. Jej moc to zaledwie 240 MW, czyli zaledwie ułamek tego, co jest w stanie wyprodukować klasyczna elektrownia węglowa.
Tego typu elektrowni nie da się wybudować wszędzie. W samej Wielkiej Brytanii mogłyby one pokryć zaledwie jedną piąta całego zapotrzebowania tego kraju w energię elektryczną.
W Polsce wybudowanie elektrowni pływów jest niemożliwe. Chodzi tutaj głównie o duże różnice poziomów podczas przypływów i odpływów.
KOMENTARZE
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
OCENY
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
CIEKAWOSTKI
Czy wiesz, że ...?

350 tys. paneli fotowoltaicznych, dysponujących mocą 62 MW i zajmujących powierzchnię 112 hawejdzie w skład największej elektrowni solarnej świata, powstającej w Portugalii. Dwunastokrotnie większy od największego dotychczas obiektu tego typu zakład będzie dostarczał elektryczność 21 tys. domów.

LOSOWE ZDJĘCIA