ELEKTROCIEPłOWNIA
Elektrociepłownia za pomocą procesów technologicznych wytwarza energię elektryczną oraz ciepło (najczęściej jest to ciepła woda zasilająca miejskie sieci ciepłownicze). Polskie elektrociepłownie to swoiste siłownie oparte na dwóch rodzajach turbin – upustowo-kondensacyjnych i upustowo-przeciwprężnych ze zdecydowaną przewagą tych drugich. W elektrociepłowniach stosuje się instalacje umożliwiające spalanie różnorakich paliw lub korzysta się z elektrycznych kotłów, pomp cieplnych, a nawet paneli słonecznych. Jeszcze kilka lat temu polskie elektrociepłownie najczęściej pracowały na zasadzie spalania węgla i koksu. Efektem negatywnym tego procesu było powstawanie popiołu i dużej ilości żużlu. Dlatego coraz częściej nasze zakłady elektrociepłownicze zaczynają szukać alternatywnych rozwiązań, sięgamy po projekty, które od lat cieszą się dużym uznaniem w innych krajach świata.
Coraz częściej można spotkać elektrociepłownie z turbinami gazowymi, z tłokami silnikowymi, lub z silnikami diesla.
Klasyczne elektrociepłownie charakteryzują się tym, że prócz energii elektrycznej wytwarzają również energię cieplną i ją wykorzystują (w postaci pary bądź gorącej wody). Naturalnie same w sobie elektrociepłownie są dużo bardziej efektywniejsze, niźli elektrownie kondensacyjne. Tutaj pracę elektrociepłowni można podzielić na cztery podstawowe etapy:

* obieg paliwowy
* obieg parowy
* obieg wodny
* obieg elektryczny
KOMENTARZE
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
OCENY
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
CIEKAWOSTKI
Czy wiesz, że ...?

Głównym światowym producentem energii hydroelektrycznej jest Brazylia, kraj w którym aż 90% zapotrzebowania na energię pokrywają elektrownie wodne, zasilane wodami Amazonki transportującej jedną piątą słodkiej wody świata.

LOSOWE ZDJĘCIA