ELEKTROWNIA CIEPLNA
Elektrownia cieplna, w których istotne znaczenie odgrywa ciepło, wykorzystuje szeroko dostępne źródło energii. Oznacza to, że owe ciepło jest wynikiem spalania się rozmaitych paliw w wyniku którego powstaje para wodna. Ta natomiast zamienia w turbinie parowej energię cieplną pary na energię mechaniczną. Odpowiednie urządzenia odprowadzają siłę mechaniczną do generatora elektrycznego, a ten – jak sama nazwa wskazuje – zamienia siłę na energię elektryczną.
Najczęściej elektrownie ciepłe pracują na skutek spalania paliw kopalnych (najczęściej węgla, koksu lub gazu ziemnego), biomasy, substancji organicznych, biogazu i odpadów przemysłowo-komunalnych. Jako że większość tego typu paliw (jak węgiel, czy gaz) nie jest paliwami odnawialnymi, to istnieje duże zagrożenie, że wkrótce ulegną one wyczerpaniu. Dlatego coraz częściej korzysta się z innych metod pozyskiwania ciepła, niekiedy wykorzystuje się ciepło odpadowe z dowolnych procesów technologicznych, źródeł geotermalnych, czy też energii słońca.
Bardzo często jest tak, ze elektrownie cieplne wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale i skutecznie gospodarują wytworzonym ciepłem. Takie elektrownie nazywa się elektrociepłowniami. Co ciekawe – takie skojarzenie wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej i samo wykorzystanie obu sprawia, że potrzeba o blisko 15% mniej paliwa, niż w przypadku osobnej pracy różnorakich kotłowni i elektrowni. Warto w tym miejscu także zaznaczyć, że najnowocześniejsze elektrownie cieplne (niestety nie w Polsce) zaczynają pracować na zasadzie tak zwanej trójgeneracji. Oznacza to, że produkują one zarówno energię elektryczną, energię cieplną, jak i chłód. W tym ostatnim przypadku chodzi o ciepło ujemne stosowane w klimatyzatorach. To pozwala podnosić efektywność elektrowni cieplnych. Najczęściej jednak trójgenerację możemy zaobserwować w elektrowniach jądrowych (rodzaj elektrowni cieplnej, w tym wypadku paliwem jest rozszczepiający się uran).
KOMENTARZE
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
OCENY
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
CIEKAWOSTKI
Czy wiesz, że ...?

Satelity zasilane są minielektrowniami słonecznymi, dodatkowo wyposażone są w baterie magazynujące nadwyżki energii. Wszystko to dlatego, że transport tradycyjnych paliw na orbitę Ziemi byłby zbyt kosztowny.

LOSOWE ZDJĘCIA