BIOGAZ
Biogaz to jedno z najbardziej interesujących źródeł energii odnawialnej. Najczęściej jest pochodzenia organicznego, to produkt powstający w wyniku rozkładu drobnoustrojów. Są to między innymi ścieki cukrownicze, odpady komunalne, odchody zwierzęce, gnojowica, odpady przemysłu rolno-spożywczego. Biogaz często nazywany jest gazem wysypiskowym.
Nowoczesne wysypiska śmieci posiadają specjalistyczne systemy odgazowujące, komory gazowe i bioreaktory zamieniające gazy na energię elektryczną. Taki gaz wysypiskowy składa się z metanu (od 55 do 75%), dwutlenku węgla (25-45%), azotu (do 0,3%), wodoru (1-5%), siarkowodoru (0-3%), tlenu (0,1-0,5%).
Biogaz można uzyskać także na torfowiskach.
Biogaz wykorzystuje się jako ekologiczne paliwo zasilające generatory prądotwórcze, szacuje się, że ze 100m³ biogazu można wyprodukować około 540-600 kWh energii elektrycznej. Pozostałości po odpadach z jakich produkcje się biogaz są doskonałym nawozem.
KOMENTARZE
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
OCENY
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
CIEKAWOSTKI
Czy wiesz, że ...?

Pomysłodawcą wykorzystania oleju roślinnego jako paliwa napędowego był Rudolf Diesel, który zastosował olej w silniku własnej konstrukcji. Ponieważ pierwsze próby wykorzystania oleju roślinnego zakończyły się niepowodzeniem, konstruktor zastąpił go paliwem otrzymywanym z ropy naftowej.

LOSOWE ZDJĘCIA