BIOMASA
Biomasa to jedno z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii. Spalanie biomasy uważane jest za dużo bardziej korzystne dla środowiska naturalnego niźli spalanie paliw kopalnianych. Wszystko to za sprawą stosunkowo niewielkiej zawartości siarki w biomasie.
Samą w sobie biomasę dzieli się na trzy podstawowe kategorie:

* biomasę roślin
* biomasę zwierzęcą
* biomasę mikroorganizmów

Najczęściej spotykanym rodzajem biomasy są produkty drzewne, w Polsce głównym dostarczycielem tego paliwa są tartaki i pochodzące z nich wióry drzewne, trociny, wszelkiego rodzaju ząbki i kora.
Biomasa w formie roślinnej coraz częściej pojawia się jako uprawa rolna. Tutaj dzieli się ona na cztery podstawowe grupy roślin energetycznych:
* rośliny uprawne roczne – wszelkiego rodzaju zboża (kukurydza, rzepak, słonecznik, sorgo sudańskie), trzcina, konopie
* rośliny drzewiaste szybko rosnące – wierzba wiciowa, topola, osika,
* rośliny niedrzewiaste szybko rosnące – miskanty, trzcina, mozga trzcinowata, trzcina laskowa
* wolno rosnące gatunki drzewiaste

W Polsce jedną z najpopularniejszych roślin zaliczanych do grupy biomasywnych jest wierzba wiciowa zwana też wierzbą energetyczną. Jej uprawa jest atrakcyjna ze względu korzystnego klimatu oraz dopłat unijnych na tego typu hodowle.
Od tego roku polskie elektrownie działające za sprawą spalania paliw kopalnianych muszą stosować paliw z domieszką biomasy w wielkości 10,4% wkładu paliwowego.
KOMENTARZE
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
OCENY
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
CIEKAWOSTKI
Czy wiesz, że ...?

Największą moc wśród wszystkich elektrowni wodnych w Polsce ma obiekt w Żarnowcu nad rzeką Piaśnicą. Jej moc to 716,0 MW. Z kolei największa elektrownią wodną na świecie jest ITAIPU na Paranie (granica Brazylii i Paragwaju) jej moc to 12600 MW.

LOSOWE ZDJĘCIA