BIOPALIWA
Biopaliwa to odnawialne źródło energii. Powstaje w wyniku przetwarzania organizmów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Biopaliwa dzieli się na trzy podstawowe grupy:

* stałe – wszystkie odpady roślinne, takie jak słoma, trociny, czy też drewno w postaci brykietów
* ciekłe – wszystkie paliwa powstające na skutek fermentacji alkoholowej, fermentacji butylowej biomasy do butanolu, to także biodiesel w postaci oleju rzepakowego
* gazowe – to inaczej biogaz powstały wyniku fermentacji beztlenowej odpadów rolniczych (gnojowica, obornik, etc.) oraz ścieków

Stosowanie biopaliw przyczynia się nie tylko do zmniejszenia wydobycia ropy naftowej, ale i do powstawania ekologicznych elektrowni. Coraz częściej wszak biopaliwa są wykorzystywane w technologiach prądotwórczych. Stosowanie takich paliw nie niesie wielkich skutków ubocznych przyczyniających się do degradacji środowiska naturalnego.
Najbardziej wydajne w produkcji biopaliw są glony.
W przypadku małych elektrowni biopaliwa napędzają silniki biodieslowe, których praca mechaniczna zamieniana jest na energię elektryczną.
KOMENTARZE
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
OCENY
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
CIEKAWOSTKI
Czy wiesz, że ...?

Największą moc wśród wszystkich elektrowni wodnych w Polsce ma obiekt w Żarnowcu nad rzeką Piaśnicą. Jej moc to 716,0 MW. Z kolei największa elektrownią wodną na świecie jest ITAIPU na Paranie (granica Brazylii i Paragwaju) jej moc to 12600 MW.

LOSOWE ZDJĘCIA