POWSTANĄ ELEKTROWNIE ZASILANE MORSKĄ WODĄ
Powstaną elektrownie zasilane morską wodą
Autor: Admin | Dodane: 07.05.2010 godz. 13:17
To przedsięwzięcie może się okazać przełomem w rynku energetycznym. Norweski koncern Statkraft zaprezentował projekt pierwszej świecie elektrowni, której głównym paliwem jest słona woda. Elektrownię tę ochrzczono mianem „osmotycznej”. Bazuje ona na źródle energii odnawialnej, jakim są słone wody mórz i oceanów. Jak zapewniają Norwegowie, inwestycja jest całkowicie bezpieczna dla środowiska naturalnego. Przy tym jest obiektem rentownym. W pierwszym dniu pracy elektrownia była wstanie wytworzyć moc rzędu 2-4 Kwh.
Zasada działania tej elektrowni nie jest wielce skomplikowana. Mamy w niej do czynienia dwiema masami wody – słodkiej i słonej. Słodka woda przepływająca przez półprzepuszczalną membranę, przenika do zbiornika z wodą słoną, to z kolei prowadzi do wzrostu ciśnienia, które może zostać przetworzone w energię za pomocą specjalnie skonstruowanej turbiny ciśnieniowej.
Norwegowie uważają, że w technologii osmotycznej tkwi ogromny potencjał, takie elektrownie można bowiem budować nie tylko w krajach położonych bezpośrednio nad morzem, ale i w regionach znajdujących się w głębi lądu.
...
KOMENTARZE
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
OCENY
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?